Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, określ jasno, jak duże ryby zamierzasz łowić i jak daleko od brzegu.
Wędka – nie kupuj specjalnej wędki na karpie, jeśli posiadasz wędzisko o długości 3,3 lub 3,6 metra, o akcji parabolicznej oraz krzywej ugięcia 2 lb (0,9 kilograma). Możesz jednak także korzystać z wędziska
0 szybkiej akcji szczytowej do połowów na większy dystans. Pamiętaj również, że im dalej zarzucasz, tym większe powinno być obciążenie całego zestawu. Użyj zatem bardzo mocnej wędki, o krzywej ugięcia 2,5 lb (1,1 kilograma), przy obciążeniu wyrzutowym większym niż 60 gramów. Poniżej tego progu wystarczy wędzisko o krzywej ugięcia 2 lb (0,9 kilograma), a do łowienia przy brzegu z mniejszym obciążeniem użyj wędziska o krzywej ugięcia 1,75 lb (0,8 kilograma).
Kołowrotek – powinieneś mieć mocny kołowrotek o otwartej szpuli, mieszczącej co najmniej 140 metrów żyłki o wytrzymałości 3,6 kilograma. Żyłka powinna równomiernie układać się na szpuli, tak by zacięta przez ciebie ryba podczas ucieczki mogła wybierać ją bez trudu.
Żyłka – dobierz wytrzymałość żyłki do rodzaju akwenu – 3,6-kilogramowa nadaje się na wodę otwartą, ale jeśli są w niej wodorosty
1 inne zaczepy, użyj żyłki o wytrzymałości 4,5 lub 5,4 kilograma. Wśród podwodnej roślinności karpie i tak nie odróżnią żyłki od roślin, a mocniejsza linka może okazać się zbawienna w walce z rybą.
RSS