Zestaw włosowy

Karpie są bardzo przebiegłe. Nie są może aż tak inteligentne jak sądzą wędkarze, ale potrafią się uczyć i szybko stają się podejrzliwe wobec przynęty kryjącej haczyk. Zestaw włosowy wymyślono po to, aby karpie nie przestawały próbować.
Dwaj angielscy wędkarze Kevin Maddocks i Lenny Middleton obserwowali w akwarium, w jaki sposób karpie biorą kulki proteinowe. Wkrótce okazało się, że zjadły wszystkie, z wyjątkiem tej, która była założona na haczyk przywiązany do żyłki. Wędkarze stwierdzili, że karpie brały kulkę głęboko do pyska i wyczuwszy wargami żyłkę wypluwały ją.
Korzystając z tej obserwacji spróbowali przymocować przynętę do ludzkiego włosa. Okazało się, że włos był wystarczająco delikatny, aby karpie go nie wyczuły. Jasne jest, że ludzki włos nie jest wystarczająco wytrzymały, żeby utrzymać szalejącego karpia. Następny etap eksperymentu polegał więc na przymocowaniu zawieszonej na włosie kulki do haczyka przywiązanego do żyłki.
Okazało się, że karpie w dalszym ciągu brały tak uzbrojoną przynętę.
Ostatnie obserwacje wykazały, że skuteczność zestawu włosowego wiąże się z tym, że karpie sprawdzają każdy kawałek pożywienia, wielokrotnie biorąc go do pyska i po chwili wypluwając. Przymocowany do włosa haczyk zaczepia o wargę karpia właśnie podczas takiego cmokania. To wystarczy, aby wzbudzić u karpia nieufność lub podejrzenie niebezpieczeństwa.